Σίσυφος – Ένα «μυθικό» εργαλείο στην υπηρεσία του σχολείου

Άρθρα καθηγητών Ενημέρωση μαθητών

Ο Σίσυφος ήταν μια πολύ ξεχωριστή προσωπικότητα της ελληνικής μυθολογίας. Με τη μεγάλη του πονηριά και ευφυΐα θύμωσε αρκετά τους Θεούς και εκείνοι τον καταδίκασαν να ανεβάζει ένα πελώριο βράχο σε ένα απότομο ύψωμα με σκοπό να τον ρίξει από την άλλη πλευρά. Ο βράχος όμως λίγο πριν την κορυφή, ξεφεύγει και κατρακυλάει πάλι πίσω αναγκάζοντας τον Σίσυφο να αρχίζει πάλι από την αρχή την ίδια προσπάθεια.
Ο Σίσυφος κατέληξε σύμβολο του αέναου, επίπονου αγώνα του ανθρώπου, του αγώνα όμως που μπορεί να τον βάλει σε μια εξελικτική πορεία.
Την ισορροπία του βράχου στην κορυφή αλλά σε καμία περίπτωση την εγκατάλειψη των προσπαθειών συμβολίζει ο σύγχρονος Σίσυφος.
Τι είναι ο Σίσυφος.
Ο SISYPHOS είναι ένα School Information SYstem Planned for Hellenic Open Schools.
Είναι ένα ελεύθερο, ανοιχτού κώδικα, διαδικτυακό πληροφοριακό σύστημα για τα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Είναι το αποτέλεσμα μιας τεράστιας προσπάθειας από έναν συνάδελφο καθηγητή πληροφορικής, τον Νεκτάριο Παπαδακάκη και διατίθεται ελεύθερα στην εκπαιδευτική κοινότητα, ως λογισμικό ανοιχτού κώδικα.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε το site sisyphos.gr

Λίγα λόγια για τους γονείς και τους μαθητές.

Όλοι οι γονείς έχουν ενημερωθεί με SMS για τους κωδικούς πρόσβασης στο περιβάλλον του Σίσυφου του 1ου Γενικού Λυκείου Αγίου Νικολάου. Η ηλεκτρονική διεύθυνση είναι η https://1lyk-ag-nikol.las.sch.gr/sisyphos

Πρόσβαση στο σύστημα έχουν επίσης και όλοι οι μαθητές.
Η πρόσβαση των μαθητών γίνεται κάνοντας χρήση του αριθμού μητρώου σαν όνομα χρήστη και την ημερομηνία γέννησης (ηη-μμ-εεεε) σαν κωδικό πρόσβασης.
Για παράδειγμα μαθητής με κωδικό τον 4627 και ημερ/νία γέννησης 2/6/2002 καταχωρεί
Όνομα Χρήστη: 4627
Κωδ. Πρόσβασης:02-06-2002

Οφέλη για τον γονέα ή τον μαθητή:

• ενημερώνεται για γενικά θέματα που αφορούν το σχολείο (στοιχεία επικοινωνίας κ.ά.)
  • ενημερώνεται για θέματα του σχολείου που αφορούν ειδικά το μαθητή (σε ποιά τμήματα ανήκει, ποιός είναι ο υπεύθυνος καθηγητής του, ποιοί καθηγητές διδάσκουν τα μαθήματα που παρακολουθεί, το ωρολόγιο πρόγραμμα).
  • ενημερώνεται για τη πορεία διδασκαλιών του κάθε μαθήματος (Ηλεκτρονικό Ημερολόγιο Διδασκαλιών) και το περιεχόμενο της κάθε διδασκαλίας.
  • ενημερώνεται για τη πρόοδο του μαθητή σε κάθε μάθημα με προσωπικές παρατηρήσεις από τον καθηγητή του μαθήματος.
  • ενημερώνεται άμεσα και αποτελεσματικά για τις απουσίες. Ιδανικά ο γονέας μπορεί σε πραγματικό χρόνο, να γνωρίζει αν το παιδί του βρίσκεται στην τάξη ή απουσιάζει.
  • ενημερώνεται και μπορεί να εκτυπώσει (σε μορφή pdf) για τις αξιολογήσεις που έχουν δημοσιευτεί για αυτόν μέχρι στιγμής.
  • ενημερώνεται για τις ποινές του μαθητή.
  • ενημερώνεται για τις ημέρες και τις ώρες που οι διδάσκοντες καθηγητές μπορούν να δεχτούν τους γονείς για ενημέρωση.
  • επικοινωνεί άμεσα με τους καθηγητές και το σχολείο
  • συμμετέχει σε ψηφιακές (επώνυμες ή ανώνυμες) ψηφοφορίες
  • (μελλοντικά και μόνο για για τον γονέα) να δικαιολογεί τις απουσίες του μαθητή

.