Πλατφόρμα Τηλεκπαίδευσης 1ου Γενικού Λυκείου Αγίου Νικολάου

Το 1ο Γενικό Λύκειο ανταποκρινόμενο στις έκτακτες ανάγκες των τελευταίων ημερών προσφέρει την συγκεκριμένη πλατφόρμα για χρήση από όλους τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου που μπορούν να τη χρησιμοποιούν με τους κωδικούς τους από τον Σίσυφο. Με τη λογική λοιπόν του Σίσυφου κάθε μαθητής έχει σαν username τον αριθμό μητρώου στο σχολείο και σαν Password την ημερομηνία γέννησης με τη μορφή 07-03-2004 για ένα μαθητή γεννημένο στις 7-3-2004. Η αλλαγή των κωδικών γίνεται μέσα από τον Σίσυφο.

Η πλατφόρμα Open eClass αποτελεί ένα ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Ηλεκτρονικών Μαθημάτων. Ακολουθεί τη φιλοσοφία του λογισμικού ανοικτού κώδικα και υποστηρίζει την υπηρεσία Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης χωρίς περιορισμούς και δεσμεύσεις. Η πρόσβαση στην υπηρεσία γίνεται με τη χρήση ενός απλού φυλλομετρητή (web browser) χωρίς την απαίτηση εξειδικευμένων τεχνικών γνώσεων.

Συνδεδεμένοι χρήστες: 3
Available on the App Store